Podcast? Czyli słów kilka o egzotycznym zwierzątku towarzyszącym w ciągu dnia

W ciągu dnia mamy czas kiedy trudno wyjąć grubą książkę, bądź też przeglądać telefon… Jadąc tramwajem do szkoły, sprzątając mieszkanie, a może zmywając naczynia nie mamy możliwości śledzić losów bohaterów na ekranie. Od tego są właśnie podcasty!
Odkryte przypadkiem towarzyszą mi w ciągu dnia i nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich. Dlaczego je tak lubię? To jak audycja radiowa, ale bez reklam tamponów i przerwy na muzykę. Traktuję je jak domowego zwierzaczka, który nie musi jeść, a łasi się do nogi cały dzień i buduje uśmiech na twarzy 😀

Przed państwem moja absolutnie złota piątka polskich podcastów!

 1. Zombie vs Zwierz
  Podcast prowadzony przez Katarzynę Czajkę – Kominiarczuk (zwierza popkulturalnego) i Pawła Opydo. Czasem pojawiają się również goście związani z popkulturą. Odcinki pojawiają się regularnie, a sam podcast jest podzielony na sezony. Poruszają bieżące tematy, recenzują filmy, seriale i książki. Komentują rzeczywistość z punktu widzenia świadomego odbiorcy kultury. Brzmi poważnie? Nic bardziej mylnego! Podcast prowadzony jest lekko i dynamicznie. Trudno przy nim zasnąć. Specyficzne poczucie humoru, opowieści o wariatce Tonks i świnkach morskich są zręcznie wplatane pomiędzy Benedicta Cumberbatcha i nowości ze świata gier. Nie bez powodu to moje numer 1.
 2. Nerdy nocą
  Świetny podcast o wszystkim, ale nigdy o niczym. Mądre rozmowy bez lania wody i ubarwiania rzeczywistości. Z prowadzącymi przebrniesz przez całą historię świata w sposób ciekawy i łatwy. Jeśli w szkole zasypiałeś słuchając o Babilonie to polecam posłuchać o nim w lepszej formie. Jednak na historii podcast się nie kończy. Znajdziesz tutaj ciekawostki dotyczące jedzenia, medycyny, seksu. Rozmowy na tematy ważne i  aktualne, ale oczywiście i tutaj jest kącik popkulturowy. Polecam z czystym sumieniem. 😉
 3. Pomoc w kreatywnej pracy
  Jacek Kłosiński opowiada o swojej pracy, która jednocześnie stanowi  jego pasję. Dlatego podcast jest konkretny i inspirujący. Krótkie odcinki pozwalają nam poznać nieco graficznego świata. Nie musisz być zawodowym grafikiem, by go słuchać. Język dostosowany do każdego odbiorcy. Po prostu miły człowiek mówi na temat, opierając się na swoim doświadczeniu.
 4. Imponderabilia
  Forma tego podcastu jest nieco inna. Są to rozmowy Karola Paciorka z dobrze dobranymi, interesującymi gośćmi. Rozmowy o wszystkim, chociaż poruszane tematy są bardzo życiowe. Nawet jeśli zakrawa to o przedmioty akademickie to przedstawione są po ludzku. Odrobina rozrywki i humoru? Tutaj też to znajdziecie!
 5. Czytu czytu
  Ostatnie miejsce tylko dlatego, że odcinki są bardzo długie, bywa że z braku czasu morduję jeden odcinek na raty. Jednak wdzięku, humoru i inteligencji prowadzącym odmówić nie mogę. Urocze kobiety (Magdalena Adamus, Marta Najman oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk) z energią rozmawiają o literaturze. Są to długie dyskusje, rozbieranie gorących pozycji na części pierwsze. Zobaczycie je również na YouTubie.

No dobrze, ale gdzie te podcasty znaleźć?
Większość prowadzących publikuje je również na YouTubie, ale to najmniej wygodne do odsłuchiwania. Osobiście polecam aplikacje na smartphone’a. Używam Podcast Go, ale polecić mogę również Podcast Addict i Payer FM. Aplikacje pozwalają na pobranie odcinków, dzięki czemu podróż pociągiem będzie milsza, a nasz transfer internetu nie ucierpi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s